Jak urządzić pokój nastolatce? Postaw na prostotę!

   12/16/2020 12:53:45    0 Comments

Nastolatki mają swoje humory i potrzeby, które warto zaspokajać. Wchodzenie w dorosłość nie jest łatwe, dlatego warto stworzyć dziecku prywatną przestrzeń, w której będzie mogło odpocząć i zmierzyć się ze swoimi myślami. Jeśli masz możliwość wygospodarować cały pokój, warto go odpowiednio umeblować. Podpowiadamy jak urządzić pokój nastolatce, by czuła się w nim bezpiecznie.

Pokój nastolatki to jej świątynia

W pewnym wieku dzieci, choć trudno je tak nazywać, zaczynają stawać się niezależnym bytem. Jest to naturalne i nie należy tego hamować. Dlatego każdy, kto ma możliwość, by ulokować nastolatka w osobnym pokoju, powinien tak zrobić. Będzie to z korzyścią dla wszystkich, gdyż burza hormonów i potrzeba prywatności sprawią nie raz, że każdy będzie chciał dokądś uciec. Ale jak urządzić pokój nastolatce, by ta chciała w nim mieszkać? Warto zapytać jej o zdanie, a nawet pozwolić podjąć decyzję, wskazując kilka opcji do wyboru. Z pewnością wpłynie to na zacieśnianie więzi rodzinnych w tym trudnym dla obu stron okresie.

Nastolatka sama urządzi sobie swój pokój

Zastanawiając się jak urządzić pokój nastolatce, pamiętaj że powinien on spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim potrzebne jest łóżko i biurko oraz szafa na ubrania i regał na pozostałe przedmioty starszego dziecka. Sprzęty powinny być wytrzymałe i zgodne z obowiązującymi trendami. Warto porozmawiać z córką, która z pewnością ma swoje zdanie na ten temat. Gdy wybierzecie meble, ona zajmie się resztą. Plakaty i rysunki zawisną na ścianach oraz tych fragmentach mebli, które okażą się niewarte uwagi. Wszędzie pojawią się ważne dla nastolatki przedmioty i gadżety, co należy przyjmować ze spokojem. Zaufanie rodziców jest dla córki bardzo ważne, a nieingerowanie w jej przestrzeń jest tego objawem.

Jak urządzić pokój nastolatce, gdy masz ograniczoną przestrzeń?

Standardowo przestrzeń dziecka uczącego się powinna stwarzać odpowiednie warunki do nauki, i to jest w zasadzie kluczowe, gdy myślisz jak urządzić pokój nastolatce. Do tego potrzebne jest jej jeszcze łóżko i wisząca nad nim półka. Cała reszta, taka jak szafa na ubrania czy komoda na rzeczy może, ale nie musi się znaleźć w pokoju. Szczególnie gdy jest on mały. Niezależnie od tego, co myślisz, nastolatce bardziej zależy na jakiejkolwiek własnej prywatnej przestrzeni, niż na przestronnych metrach. Kreatywność w tym wieku nie ma granic i Twoje dziecko z pewnością zaaranżuje swój pokój tak, by pomieścić w nim to, co dla niego ważne.